Náš tím

Janči a Zuzka Matúšoví

Sme rodinka so štyrmi deťmi a piatym prekvapením na ceste. Veľa ľudí nás pozná cez blog www.lifereset.sk, ktorý je o našom životnom reštarte, ktorý sme pred rokmi urobili. Odišli sme s malými synmi dobrovoľníčiť na permakultúrne farmy až na ďaleký Nový Zéland.  Po návrate sme predali dom, dali výpovede v zamestnaniach, začali sme budovať ukážkovú permakultúrnu záhradu a zdravý domov. Dnes prednášame a lektorujeme permakultúrne kurzy a kurzy ekologického staviteľstva, vydávame knihy a o celom koncepte zdravého domova sme natočili dokumentárny film V zdravom dome žijú šťastní ľudia. Nás životný reštart zmenil naše nastavenie vo všetkých oblastiach života. Od stravovania cez bývanie, pohyb až po veľmi dôležité vzdelávanie. Naším zámerom je viesť deti a pripraviť ich pre život tak, aby sa vďaka dobrému štartu vyhli prípadnému reštartu. Pod vplyvom toho, čo žijeme, sme nastavili aj novú orientáciu školy na prírodu, zvieratá, permakultúrne princípy a vľúdne vzťahy. Darí sa nám to naplniť hlavne vďaka úžasnému tímu tútorov, rodičov a detí. Veľké ďakujeme!!!

Mgr. Ema Krajčovičová

Som psychologička, expertka na komunikáciu a lektorka metódy Mind Body Studies Feldenkreis. Mojou vášňou je načúvať príbehu človeka, odzrkadliť ho v pojmoch emócií a potrieb a potom spolu hľadať cestu naspäť zo zauzlenych situácií naspäť k sebe, k porozumeniu a prijatiu. K miestu, kde človek nájde silu prevziať kormidlo svojho života a začne sny meniť na skutočnosť. Mojím poslaním je pomáhať tvoriť autentické, hlboké a uspokojivé vzťahy k sebe a druhým. Moja transformačná cesta začala záujmom o nenásilnú komunikáciu. Počas tréningu s Laurou Haas som objavila svoju vášeň pre empatiu a dostala som sa do projektu Svetoškola. Tu sme spolu s našim tímom tvorili demokratické a nehodnotiace prostredie pre deti v domácom vzdelávaní. V Lifestarte je mojou úlohou lektorovať tím a viesť ich k rešpektujúcej a rovnocennej komunikácii s deťmi, ktorej cieľom je nájsť vzájomné spojenie.

Pozri video vizitku:

Mgr. Stanislava Opetová

Dlhé roky spolupracujem s lesnými klubmi a škôlkami, kde tak po mojom, s deťmi objavujeme a žijeme krásami prírody. Som zberačka pokladov a z lesov a lúk nosím deťom rôzne dary – hniezda, pierka, kosti, parohy, bylinky, mŕtve chrobáčiky, pôdu,… aby  čo najvernejšie precítili, objavili a žili s prírodou. Mám za sebou veľa enviro seminárov a vzdelávaní hlavne v ČR. S deťmi rada vytváram aj praktické veci s prírodných zdrojov – varíme mastičky, vyrábame voskové obaly, bylinkové soli, koláčikové posýpky, repelenty,…často plstíme, vytvárame herbáre, odlievame stopy,….
Vyštudovala som prírodné vedy, ale som už 16 rokov mamou a aj v tejto oblasti som absolvovala semináre – intuitívna, prírodná, waldorfská, montessori pedagogika. Vlastne som sa ku vede už nikdy nevrátila a zostala som v detskom svete. S deťmi ma svet baví, rada ich pozorujem, načúvam im a  priamo v teréne spolu objavujeme všetko živé a niekedy aj mŕtve.

Mgr. Mária Savková 

Maryška je tútorka, ktorá má na starosti umelecký rozvoj detí. Vyše desať rokov sa venuje deťom ako umelecká animátorka, tútorka, lektorka a to prostredníctvom rôznych umeleckých dielničiek, organizuje a vedie letné tábory pre deti, tiež umelecké workshopy. Jej veľkou prednosťou je obrovská trpezlivosť a láskavosť, ktorú deti milujú. Dokáže zaujať úplne najmenšie deti až po teenagerov. Maryška je v tíme svetlo, pohoda a kreativita. „Láska je v živote najdôležitejšia hybná energia v našom pozemskom i večnom putovaní. Prejavuje sa šťastím, ktoré tvoríme, odovzdávame i neustále dostáme v našich osobných vzťahoch. Aj preto, že som pochopila kolobeh šťastia, už dávno som sa s dôverou a túžbou odovzdala myšlienke slobodného vzdelávania našich i vaších detí. Teší ma ako dokážeme spolunažívať a učiť sa v komunite navzájom, kde prijatie a počúvanie plodí pochopenie a rast. V prvej slobodnej demokratickej vzdelavacej skupine Svetoškole, som presne toto poznanie postupne zažívala 6 rokov ako matka vlastných  deti, tútorka a umelecka lektorka tých vašich detí.  V dôvere sa do toho projektu púšťam a vďaka novým výzvam, som pevne odhodlaná a nadšená tvoriť a cítiť šťastie, spájať  sa s ľudmi v novej vzdelávacej komunite.“

Pozri video vizitku:

Mgr. Barbora Danišová

Mám autentickú a úprimnú povahu. Keď som šťastná,tak žiarim,keď smutná,tak žialim. Som dyslektička a je to pre mňa dôležitá identita. V detstve bola nálepkou v škole a nie samotná dyslexia,ale okolie z nej spravilo nepriateľku. Vtedy som veľa žialila a pred príchodom do školy ma každé ráno zvierali kŕče v bruchu.
Dnes sme zohratá dvojica, priam sa ňou pýšim 🙂 Dáva mi slobodu, lebo sa pripomenie vždy, keď som dotlačená do riešení, s ktorými nie som stotožnená. Dáva mi poznanie, že problém máva množstvo kontextov, pohľadov a prístupov a dáva mi aj porozumenie, že spôsobov, ako sa stať človekom je presne toľko, koľko je na svete ľudí. Po vyštudovaní strednej pedagogickej školy v Modre a pedagogickej VŠ so zameraním na výtvarnú edukáciu som deň po štátniciach cítila obrovskú radosť a slobodu. Konečne som vystúpila zo školského systému! Môžem robiť to, čo milujem! Ale odísť z neho dverami, aby som sa opäť vrátila oknom mi nedávalo zmysel.
A tak som tu, kvôli deťom, kvôli sebe, kvôli budúcnosti, ktorú spolu tvoríme.

Pozri video vizitku:

Mgr. Ivana Brunovská

Volám sa Ivana Brunovská, mám 29 rokov a popri materskej dovolenke sa venujem výučbe anglického jazyka. Vyštudovala som Univerzitu sv. Cyrila a Metoda v Trnave v odbore učiteľstvo akademických predmetov – dejepis, občianska náuka a zvlášť v odbore anglický jazyk. 4 roky som pracovala ako tanečná trénerka pre deti v MŠ a ZŠ na západnom Slovensku a popri tom som pracovala 6 rokov ako animátorka v rôznych inštitúciách. Okrem toho som učiteľka jogy takže sa budem snažiť všetky moje skúsenosti prepojiť a byť tak pre Lifestart prínosom v rôznych smeroch.

Pozri video vizitku:

Dominika Nadáská
V tejto krátkej video vizitke vám predstavíme dôležitého člena tímu, ktorý v Lifestart bude hlavne pre rodičov. Dominika je akýsi „predseda“ rodičov, človek, ktorý je mi veľmi blízky a zároveň človek, ktorý si prešiel celým procesom premeny od ustráchaného rodiča dvoch detí v alternatívnej vzdelávacej skupine, až po rodiča, ktorý si spolu s deťmi užíva život i školu. Dôležité vidieť pre rodičov, aby mali predstavu, že Lifestart nie je len o deťoch, ale aj o osobnostných posunoch samotných rodičov.
Dominika Nádanská: Som rodič, ktorý v detstve nemal rád školu..mala som rada kamošov v škole, ale učenie ma nebavilo..nie že by mi nešlo, ale radšej som sa hrala a vymýšľala. To dlhé sedenie v lavici a stres pred písomkami si pamätam dodnes. A ked mi moja najlepšia kamarátka povedala, že sa to dá aj inak..nevahala som ani sekundu. Príchod do Svetoškoly bol môj splnený sen. Tam som spoznala iné cesty, o ktorých som verila ze existujú..z môjho chlapca sa stal sebavedomý mladý muž s vlastným názorom a pocitom, že čo chce a potrebuje, je rovnako dôležité, ako potreby dospelých. Po skončení Svetoškoly sa rovnako teším na Lifestart. To čaro domáceho vzdelávania, uspokojovania potrieb každého dieťaťa, to že ho „vidíte“ je vzácne. Zuzka nám dala možnosť v tomto krásnom poslaní pokračovať..a ešte pridala veľa zo svojho permakultúrneho sveta. Teším sa a ďakujem!
Pozri video vizitku: https://youtu.be/ZwlYnWrdsAc
Tereza Franzová
Zuzana Dzvoniková
Ľubica Vidličková
Katarína
Gabika